Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?


$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

vvgfgy vvgfgy
  • 01-02-2021
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
Answer Link

Otras preguntas

How do I set up the equation for this word problem? A takes 1/2 of the diamonds plus 1 from the table. B takes 2/3 of what remains. C takes 2/3 of what remains
which helps in counting the age of a tree? A) Rings seen in the stem B) Height of the tree C) Width of a tree
Which of the following is true about Mongol rule in China? A.Trade with other countries declined. B.Chinese were allowed to serve in the military. C.Mongol and
What would happen to your mass if the mass of the earth doubled?
Until modern times, most countries were ruled by _____.
Which nation was the world's economic leader after world war 1 A. Germany B. the United States C. German Americans D "irreconcilables"
The Great Depression of 1929-1939 was different than other depressions because: A. It only affected rich people, not poor people. B. It affected everyone and ev
What would be the mean if the value 3 was added to the following set? 14, 14, 17, 19, 25 17.8 20.8 18.4 15.3
At one time during 2001 for every 20 copies of Harry Potter and the Sorcerer's Stone that were sold 13.2 copies of Harry Potter and the Prisoner of Azkaban were
which fraction is closer to 1 than 0