moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Which type of wave can be transmitted through the vacuum of space A) sound waves B) radio waves C) pressure waves D) compression waves
Order the waves from fastest traveling to slowest traveling waves. Question 1 options: P Waves S Waves R Waves L Waves
what is 10 divided by 0.38
what is less 1/6 or 6/12 or are they equal
Examine the supply and demand schedules for cell phones. How much would a seller charge if he or she wanted to sell cell phones for their equilibrium price
According to Confucius, why is being led by a good leader better than being led by laws
What is the first step when rewriting y = 6x2 + 18x + 14 in the form y = a(x – h)2 + k? The actual answer is 6 must be factored from 6x^2+18x This is the correc
1. What were the Candidate's names and their political party for last night's debate.
A scientist running an experiment starts with 100 bacteria cells. These bacteria double their population every 15 hours. Find how long it takes for the bacteria
Choose the best translation of the following sentence. It is two o'clock on the dot.