chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

distribute (x+1)(x-2)
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
a person who studies word origins and meanings would most likely be a
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
Write this statement as a conditional in if-then form: All triangles have three sides. A) If a figure is a triangle, then all triangles have three sides.B) If a
factoring 12m^2n^2-8mn+1=