36tim3g384
36tim3g384 36tim3g384
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help
The cost of metal is proportional to the weight of the metal. Martin buys
12 pounds of metal for $33.00. Create an equation that can be used to
determine the cost, in dollars, C, for m pounds of metal

Respuesta :

espinosalop5678 espinosalop5678
  • 03-02-2021

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

33.00/12

Answer Link

Otras preguntas

the four regions on the coordinate plane are called
-15(-4) pls solve, this is page 237 in 7th grade math book, problem 2
what does it mean legally???
FIGURE OF SPEECH Hatred infects the mind. A SIMILE B HYPERBOLE C METAPHOR quiz for smart ppl 2
Find the first six nonzero multiples of 9.
ell what each of these times would be on a 24-hour clock. Follow the model.
QUICK! I NEED HELP!! ------------------ t + 9.35 = 12 1/4 Enter your answer as either a decimal or a mixed number in simplest form in the box. t =
Adam And Eve had 32 apple in 8 barrels how many would they have in all?
How did Washington react to political changes that occurred during his administration? He realized the errors of his government and proposed that the nation go
The farmer bought 2.5 sacks of fertilizer for $2.20 per sack and 4.5 sacks of essential soil for $1.80 for each sack from the supplier. If he gave a $15 bill to