mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Choose the study habit that would most help Sophia better remember what she reads. A.Sophia should write down the main ideas while she is reading and study wor
what was the name given to the policy of giving aggressive nations what they want in order to avoid war
English colonies in the chesapeake were first and foremost business enterprises. a. True b. False
Need help please!! Answers should be in complete sentences in Spanish
sue is cutting a 96 inch piece of string and a 72 inch piece of string.She wants to make the cuts the same length and wants no string left over. What is the lon
Who shall officiate when a president is tried for impeachment?
Guy help me to slove the problem. I know the answer is B but how this is B.
The primary care provider who can approve or deny when a patient seeks additional care is referred to as a(n)
It is likely that repeat offenders will commit another crime if not imprisoned. A. sound B. unsound
Refer to the table above for a certain product's market in econland. if the world price of the product were $6 and an import quota of 400 units were imposed on