sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

discuss the various kinds of crime classifications to what extent or degree are they distinguishable
How does Antigone's action as a rebel reveal the universal theme? It shows that she is tired of being alone, revealing that loneliness is difficult for people
find K if K divided by 64 equals 4
6th grade math money equation
Under the U.S. ,the government may not take private property unless
Find the are of a triangle whose vertices are (1,2), (8,2), and (1,6)
Tell me everything I need to know about Anthem by Ayn Rand. Summaries , answers to possible questions, things you found out after reading , etc.
A gallon of water weighs 8.345 pounds. Simon uses 11.81 gallons of water while taking a shower. About how many pounds of water did Simon use?
What does scribe mean in the following sentence? During the meeting, John acted as the scribe. writer messenger driver leader
Which of the following best describes manufacturing in the Gilded Age? Products were made slowly by hand. Products were made quickly by machines. Products were