tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

A bird is flying over a field. What will most likely happen if a toxin causes the hydrogen ion pump to stop moving H+ ions outside the mitochondrial membranes o
Work out the mean for the data set below: 3, 5, 4, 3, 5, 6 Give your answer as a fraction. answer
Nan lives 13 miles from the airport. Felipe lives 6 miles from the airport.How many more miles does Nan live from the airport than Felipe?​
Which city is further west Pensacola fl or Indianapolis indiana
I need help please will give you 5 stars and good rating
PLEASE help me with this question! No nonsense answers and answer with full solutions please!
6th grade math help me, please:)))
(b) A cylinder of cross-sectional area 0.65m2 andheight 0.32m has a mass of 2. Ikg. If there is acavity inside, find the volume of the cavity.(Density of cylind
How to do this question plz answer me step by ​
PLAN A GET TOGETHER PARTY TO BE HELD AT YOUR PLACE. ▪ MAKE A LIST OF THINGS YOU WILL REQUIRE USING DETERMINERS. O EX. I CALLED UP ALL MY FRIENDS FOR THE PARTY.