vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

A patient who is receiving an immune suppressant has been admitted to the unit. what would be a priority action by the nurse?
PLEASE HELP ME???? Which of the following is a personal benefit of earning a college degree? A. You have a longer life expectancy. B. You have more friends.
In lines 7-8 what does Quindlen mean whe she describes America as being like the crazy quilts that have been one of its great folk-art forms?
Question 3: you inherit $145,000 and decide to invest it for 90 days compounded daily at 6% annual interest. after the 90 days, you are going to invest your ne
Which part of the apple flower produces cells by meiosis?
Summarize the changes that Congress put forth for Southern states in regards to slavery and African American rights.
What is institutional discrimination? Why is institutional discrimination bad for a minority group?
how did slaves impact society
What would happen to life on earth if the rates of photosynthesis and cellular respiration in all phototrophs were equal?
Which option accurately describes Anton van Leeuwenhoek’s impact on the scientific community during the Scientific Revolution? He invented the seed drill, whic