nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Which part of an argumentative essay would most likely contain the author's position? ___________________________________________________________________ (a) Bo
Mass of the sun is 2x10³⁰ kg and that of the earth is 6/10²⁴ kg and the distance between them is 1.5 x 10¹¹m. What is the gravitational force produced between
another words for gold​
What is the equation for a circle centered at the origin (0,0)? a) r sqt = x sqt + y sqt b) r sqt =(/x+y) sqt c) r= /x+y d) r=x+y
What different ranges of blood pressure indicate
The agreement of the trial balance totals is an indication that all transactions have been properly recorded in the books of accounts. Do you agree with this st
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
If P(x): x < |2x|. b) What is the value of ∃x P(x)?​
his excellent performance surprised everyone into interrogative​
1011111 ÷ 11 in numerical​