hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

what would be the temperature of 0.6 moles of fluorine that occupy 15 L at 2,300 mmHg
Price elasticity of demand is the difference in the quantity demanded compared to the difference in A quantity supplied B. production cost consumer price D qual
7. PART A: Which statement best describes a theme of the play excerpts? A. Love makes people more willing to change and face obstacles. B. Children should be
How are the sun, Earth, and moon aligned during a lunar eclipse? In a straight line with the moon between Earth and the sun In a straight line with Earth betw
Select the correct answer from each drop-down menu. Which pairs of coordinate adjectives best complete the sentences? Ellie was a girl. Her brother Jon, on the
Would anyone be able to help thanks in advance
-4 + 4 Same signs? Different sign? Add/Subtract?
Write an expression to represent: Nine minus the quotient of two and a number x
Complete the sequence: 1, 1, 2, 3, 5, ____, ____, ____.
Why was Korea occupied by the US and USSR after World War ll?