centariwhitsett centariwhitsett
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Angie bought 312 pounds of apples to make a pie. There are 16 ounces in one pound. How many ounces of apples did she buy?

Respuesta :

weltonlogan0 weltonlogan0
  • 02-04-2021
4,992 ounces
multiply 312 by 16
Answer Link

Otras preguntas

Would you prefer a loan with simple interest or compound interest? Why? NEED ASAP!!!!! WILL MARK BRAINLIEST
How many atoms of phosphorus are in the formula 3K(P204)5?
Water closet bowls must be of _________ type.a) Elongatedb) Roundc) Squared) Oval
19. Fuel x costs $2 per gallon and fuel y costs $3 per gallon. You have at most $18 to spend on fuel. Write a system of linear inequalities to represent this si
This condition can lead to heart failure and inadequate oxygenation of the brain a) Atrial fibrillation b) Ventricular fibrillation c) Tachycardia d) Bradycardi
A phone company charges for service according to the formula: C=14+0.09n, where n is the number of minutes talked, and C is the monthly charge, in dollars.
PLS HELP!!! Instructions: Find the measurement of the angle indicated in the following parallelogram.
Write an equation of a line that is perpendicular to y = 6x + 3 that passes through (-6,4)
‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎
Marcus invested $300 at a rate of 3% compounded monthly. How much as in his account after 5 years?