TheRipper TheRipper
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 2.5 pounds of cheese is $6.50 what is the cost for 1 pound of cheese?

Respuesta :

xman7373
xman7373 xman7373
  • 01-12-2016
Let's make this word problem an equation.
x represents price for one pound of cheese.
2.5x=6.5
/2.5  /2.5
x= 2.6
It costs $2.60 for one pound of cheese.
Answer Link

Otras preguntas

hey guys.......... Please help me with this one ❤ ☺❤ name the part of the cell concerned with the transmission of hereditary characters from parents to offsp
Part 6 (5 points) What is your favorite proverb? Write it below in French. (5 points possible)
Evaluate the function
help? A normally distributed data set has a mean of 176.3 and a standard deviation of 4.2. What is the approximate z-score for the data value of 167.9? 2.00
How had the study of mitosis affected scientists knowledge of cancer
Ethnicity is used to distinguish between groups based on cultural elements, but according to the information presented in the lecture (blank) would encompass th
The wheels of a bicycle have a diameter of 70cm. How many meters will the bicycle travel if each wheel makes 50 revolutions
help me please!!!!! asap
Satchi found a used bookstore that sells pre-owned DVDs and CDs. DVDs cost $9 each, and CDs cost $7 each. Satchi can spend no more than $45.
C or D?? Help me please? Max recorded the heights of 500 male humans. He found that the heights were normally distributed around a mean of 177 centimeters. Whi