krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Duccio specialized in what style of art
The establishment clause prohibits government from
A plant absorbs energy from the sun. Where does the energy go from there
factor the given expression x squared + 16x +64
Solve the problem. Determine which of the following sets is a subspace of Pn for an appropriate value of n. A: All polynomials of the form p(t) = a + bt2, where
Question 1 of 25 2 Points Suppose the linear regression line y = 2.1x + 130 predicts sales based on the money spent on advertising. If x represents the dollars
(Question 23) True or False. Withdrawing from virtual technology abuse and not telling anyone or resolve the issue is called Mediation.
Which phrase signals a cause-and-effect relationship? A) who use B) to prevent C) and thus D) they were
which group was charged the highest rates by the railroads during the late 19th century
Which logarithmic equation has the same solution as x-4=2^3