49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

Application Writing: Suppose, you are a student of 2nd semester, BBA. Your batch want to arrange an initiation ceremony for the freshers of the department. Now,
Julie finds a snail on the sidewalk and wants to know whether or not the snail moves throughout the day. She places a single mark on the sidewalk next to the sn
Find the area of the shaded region
Let's practise.Compare and contrast between a lion and a cow using the doublbubble map​
Find the zeros of y = x2 - 8x - 3 by completing the square. O A. x=3+√7 B. X = +3 C. X = 4 + 119 O D. X= -4 + 119
president nixon offered $1600 per year for family's in order to combat what issue ​
48 When turning left from a three lane, one-way street, you should turn from the: Center lane Left lane Farthest right lane Right lane
Define feeding of living things ​
Please answer this question now now correct
What is an equation of the line that is parallel to y=3x-8 and passes through the point (4, -5)