Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Which organelle appears to be empty but is filled with liquid? A.cell membrane B.chloroplast C.vacuole D.ribosome. Help ASAP PLEASE
Oraciones con platónico
Coronary artery disease is a disease of the heart where the arteries and blood vessels become clogged with fat deposits called _____.
Unlike T lymphocytes, B lymphocytes A. are white blood cells. B. recognize infected body cells. C. discover antigens in body fluids. D. are made in the red bone
What does the term “basic unit of matter” refer to?Select one of the options below as your answer: a. Atoms b. Elements c. Molecules
2S+3>15 solving two step inequality
Which expression is equivalent to 7/12(24 - 12m) - 1/3(21m + 27)? 5 7m+2 -14m+5 -14m+23
Which resource is a non-renewable and non-recyclable resource? A) iron B) gasoline C) beef cattle D) rainforests
What is the main way in which Japanese prints were different from most Western art during Degas's time? A. Japanese prints were very quickly and poorly done.
abby is putting tiles on a floor she needs 48 tiles and 8 rows each row has 6 blue tiles the rest are purple how many purple tiles will she need