kashdollkenzie kashdollkenzie
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 4-pack of plastic flower pots costs $4.08. What is the unit price?

Respuesta :

totoro747 totoro747
  • 04-08-2021

Answer:

If 4 flower pots cost 4.08 dollars, then 1 flower pot costs 4.08/4 dollars.

4.08/4 = 1.02.

So the unit price is $1.02.

Let me know if this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Add the following fractions.3/8 + 5/12 =
Alison wants to find out how much time people spend reading books. She is going to use a questionnaire. Design a suitable question for Alison to use in her ques
Which sentence correctly forms the plural of the letter R? A. Three R's make up her initials.
How did the early voyages of discovery change european trade routes?
Why do we use granite?
jessicas shoebox is 20 centimeters long and 10 centimeters wide. how many more millimeters is the length of the shoebox than the width
The ratio of Sam age to Hanks is 5 to 3. If the sum of their ages is 24, how old is Hank?
What is the correct term for a release of an ovum in the female reproductive system?
What is the factor of (2ab)(-5ab)
what is 3 2/5 times 2 1/3