prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

find the distance between points P(1,2) and Q(4,8) to the nearest tenth
why a linear function may not be adequate for describing the supply and demand function
Which revision most effectively corrects the faulty parallelism in this sentence? William Shakespeare was an actor, a playwright, and he also wrote poetry. a-W
a sample with which of these variances has a standard deviation that is greater than the variance?
what descibes one or more cell carry
9948 Is it divisible by 2,3,4,5,6,9 or 10 Even or odd
A transformation T : (x, y) (x + 3, y + 1). The image of B(4, 1) under this transformation is A.(7, 2) B.(1, 0) C.(-1, 0) GEOMITRY
why was the battle of the alamo significant?
If you are involved in a collision and you do not stop at the scene, __________ A. you can always make a police report later. B. you are breaking the law. C. yo
which equation or inequality shows the relationship between the values |7| and |-7|? |7| > |-7| |7| < |-7| |7| = |-7| |7| ≠ |-7| nextreset