bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

A salesperson receives a 3% commission on sales. The salesperson receives $180 in commission. What is the amount of sales?
Mandy has a store cash certificate for $10 to a store. She also has a 10% coupon for the purchase of a single item but it cannot be used with any other offer.
How do you call a consumer that consume detritus, or organic matter that includes animal carcasses, leaf litter, and feces?
what are the five most important parts of the layers of earth
find the derivative of f(x)=2arcsin(x-1)
What city do italians know as firenze?
An apple is cut into 6 equal slices. Nancy eats 2 of the slices. What fraction of the Apple is left?
Felix adds salt to the boiling water, what will he have in the pot? a mixture called a solution a solution called a mixture a mixture called a combination
give one example of how classification is used in school
The signals for voluntary muscle movements originate in a band of tissue called the _____, which is located on the _____ lobe.