LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

David helped his father stock the pond with baby catfish and blue gill. They put in a total of 75 fish. If the number of blue gill was doubled and the number of
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.
Describe a pattern in the sequence of numbers. Predict the next number. 1) 1, 2, 6, 24, ___ 2) 0, 3, 8, 15, 24, ___
Describe a pattern in the sequence of numbers. Predict the next number. 1) 1, 2, 6, 24, ___ 2) 0, 3, 8, 15, 24, ___
What number is equivalent to 13/2
how do u find the area of a triangle
Is the E-CIG industry more "safe" than the actual tobacco companies? Why? If someone offered you E-CIGS than cigarettes would you say yes or no? Why?Full Paragr
Guess the mystery number.The number is greater then 10 and less then 18. The number is the sum of two identical odd numbers. What is the number? Show how you fo
simplify (1/x) + (1/(x+h)
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.