yiyanjin yiyanjin
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

A weekly newspaper ad costs $2.70 for the first line and half that for the remaining lines. What is the cost to run an ad that is 4 lines long?

Respuesta :

cafmb45
cafmb45 cafmb45
  • 01-10-2021

Answer:

$6.75

Step-by-step explanation:

2.70 / 1/2 = 1.35

2.70 + 1.35 + 1.35 + 1.35 = 6.75

So the answer is $6.75

Answer Link

Otras preguntas

May someone help me please
4. Slope is 0, and (1, 2) is on the line.
due rn help please 10 points .
Billy has a tantrum and dumps puzzle pieces on the floor. Billy not only has to pick up the puzzle pieces, but he also has to clean up the entire toy room. Whic
Help help help help help English
find whether it’s ethos, logos, or pathos - include all there, and find a rhetorical device that tags along with! SO IT SAYS “it pleases me because i may say t
Explain how multiplying with 6 is like multiplying 3.
The Amazon rainforest is a complex ecosystem with high biodiversity. Using the information you have read, what do you think biodiversity means. A. the number o
In what two ways can the president influence legislation?
Which is true about the domain and range of each function