mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS
which of the following keys on a keyboard allows you to select multiple cells located in different parts of your worksheets
How do you calculate velocity?
Those who opposed the provisions of the Sherman Antitrust Act believed that success in business depended on
During the first two years of World War 1, Russia
How would you write six and twenty five hundredths with a decimal point?
500 tens equal how many thousands
what is 5.264 rounded to the nearest ones
five more than s squared
What is a palindrome for a girls name