jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

During an investigation, a student determines that a copper sample has a density of 8.10g/mL. What is the student's percent error if the a ccepted density for c
Find the distance between two parallel lines: x = 11 and x = 5.
Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
How did professors feelings about black well as a student change over time?
It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
In Latin America, what did land reform accomplish?
Why did the Chinese peasants rebel against the manchus from 1850 to 1864?
A boy jumps into a cold swimming pool and his body temperature goes down. His muscles, blood vessels, and nervous system work together to restore his body tempe
15 times what equals 45
Find the distance between two parallel lines: x = 11 and x = 5.