jareddude99
jareddude99 jareddude99
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

Your state charges 5% sales tax on nonfood items. You're buying a light bulb for $3.00, cereal for $2.50, and an orange for $.50. What will be the grand total of your bill?

Respuesta :

zyfazo
zyfazo zyfazo
  • 03-01-2017
your grand total will be $6.15
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. x4≥−8 help
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99.what is the unit rate
What some one ask me if i am more of hardware or software person, what is that mean?
A student scores 83,90, and 85 on the first three science test this year
NEED HELP ASAP PLEASE WITH #2!
Name two forms of solar energy that enter the troposophere
he Brahmans, the highest Hindu caste, consisted mainly of
a _ _ has a definite composition that will not vary
3. Why do people follow the crowd? Use evidence from this text, your own experience, and other literature, art, or history in your answer.
Which word best fills in the blank? Tienen _______. Necesitan comer. A. prisa B. cuidado C. hambre D. razón