forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

How would social media improve the advocacy work of many social and political groups?A.Social media is not used in advocacy work.B.Social media would help bring
Why did Big Business emerged during the Industrial Revolution A. Competition between businesses became unnecessary B. Labor unions demanded and won higher wages
Can someone help? 2m
Which of the following is one of the ways American literature changed early in the twentieth century? A. Authors began to write more often about extraordinary
What three angles with the given measures can be used to construct at least one triangle
The given problem refers to right triangle ABC with C = 90°. Use the given information to find the exact value of the six trigonometric functions of A. b = 15,
Someone who makes pizza what are they called
The religions, beliefs and cultures of other civilizations and countries have affected American cultural life. True False
the number of significant figures: 6.32 ga:2b:3
how do i start a strong statement