We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Which letter represents the direction of the centripetal force?
how many pairs of parallel lines does a triangle have
Read the sentence. The flute is not as difficult to play as I once thought. Which rewritten sentence begins with an adverb? A. It’s not as difficult to play as
The ratio of the number of boys to the number of girls in a school is 5:7.If there are 600 students in the school,how many girls are there?
What human body system could be most easily fossilized?
In what ways did the British treat the patriots harshly? was this a good idea or a bad idea? why? (Subject- Social Studies on the South Carolina Battles) 15 poi
Ms. Velez will use x gray bricks and y red bricks to build a wall around her garden. Gray bricks cost $0.45 each and red bricks cost $0.58 each. She can spend u
How are mitosis and meiosis different from each other? A. Mitosis produces four different cells and meiosis produces identical cells. B. Mitosis produces four d
what would be prohibited by the sixth amendment
what is the square root of 112