goldsonnoah9 goldsonnoah9
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-kilogram bag of charcoal costs $12.55. What is the unit price?

Respuesta :

MathWiz0001
MathWiz0001 MathWiz0001
  • 02-12-2021

Answer:

$2.51 per one kg bag of charcoal (2.51/kg)

Step-by-step explanation:

Unit price represents the cost of only one item.

To find our answer:

Divide $12.55 by 5, to represent the cost of one kg. bag of charcoal.

12.55 / 5 = $2.51

Check:

(One kg. bag) $2.51 x 5 (Represents the number of bags given)

= $12.55

The unit price of a 5-kg. bag with the cost of $12.55, is $2.51 per one kg.

Answer Link

Otras preguntas

The revolutions against tyranny in America and France were _____. political industrial philosophical poetic
What is the closest planet to the sun?
The number b is decreased by the number a a-b a b -b-a b-a
What two numbers added together give you 99.7Percent ?
Energy is released from ATP when
The first Americans were
which of the following phenomenA show the wave of electron
The fact that companies can store and access emails sent or received on their equipment limits which of your rights? a. freedom of information b. best practic
witch is better study at morning or night ? and why
what is the most important property of water for living things