Milkisbad Milkisbad
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

5
The local lumber store is offering 10% off
any purchases. If a customer bought $940.00
worth of lumber, what was the cost after
the discount?

Respuesta :

niiaheartt
niiaheartt niiaheartt
  • 04-01-2022
the answer is 846.08

$940 | 100%
$846.08 | 90%

100% -> $940
100 - 10 = 90
100/90 = 1.111
$940/1.111 = $846.08
Answer Link

Otras preguntas

For a snack, Sameer ate a plum with 32 calories and several strawberries with 4 calories each. If the total number of calories in Sameer’s snack was 56, how man
how do I solve this ?
Write each rate as a unit rate. $2 for 36 erasers
what was the religion and political dynasty in peru?
In James Joyce's story "Araby," what impact does the archetype of the pure maiden have on the story? a. Mangan's sister prompts the loss of the narrator's inn
Most of canada's population lives
HELP!! PLEASE!!! THIS IS DUE TOMORROW
1) 9f - 2 - 8f 2) -8 (-2-5z) + 7 3) 8r - r 4) 2-8k-6k 5) (-2r-6) 6) b+8b
What is −20÷45−20÷45 ? −25−25 −16−16 −116−116 −125
the function f(x) varies inversely with x and f(x)=8 when x=3 what is f(x) when x=2 12 14 22 48