lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

An ice cube is dropped into boiling water. How will heat flow between the water and the ice cube?
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
What are the operation sines that make this statement correct? 3_5_7_18_3=14
what does como eres tu mean in spanish?
which type of gas is filled in lays pack and why?
which foods earthworms can digest?
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
f f(x) = 2x2 and g(x) = 3x, what is (g o f)(x) a. 6x2 b. 9x2 c. 18x2 d. 8x4
Consider two linear transformations y = T(x) and z = L(y), where T goes from R^m to R^p and L goes from R^p to R^n. Is the transformationz = L(T(x)) linear as w
lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?