nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The value square root of 53 of lies between which two consecutive integers?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
The height of a rectangular prism with a 20 cm by 12 cm base and a 30 cm diagonal.find the unknown dimension
If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
What is biogeography and what does it provide?
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
Explain how a species can evolve through natural selection.
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?