edandiy edandiy
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica rented 1 video game and 3 movies for a total of 11.50$. the video game cost 4.75$ to rent the movies cost the same amount each to rent. what amount, in dollars, did Jessica pay to rent each movie

Respuesta :

Zyplex Zyplex
  • 02-03-2022

Answer:

It costs 2.25 to rent a movie

Step-by-step explanation:

11.50-4.75=6.75

6.75/3=2.25

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE!!Help me with all of these questions it may seem alot but I have been struggling with these questions
3 dividend by 8 long division
Please, help me with these two exercises!!!!!
What does a high school diploma say about your skills and knowledge?
Which region of Oklahoma is known for having hills with thick forests, cultivating soybeans, having a good oil supply, and being the home of the Tallgrass Prair
passing through(-9,-2) and parralel to the line whose equation is y=-5x+3 write an equation for the line in slop intercept form
math help please i need the question
When new goods are introduced, consumers have more variety from which to choose. as a result, each dollar is worth a. more, and the cost of living increases. b.
Can someone help me, please?????
Which development directly allowed for the keeping of records? Explain