aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

why didn't the USSR respond with force to the East German and Polish revolts, as they had back in the 50s and 60s? ​
What is f(3) for the function f(x) = 2x +5?
which Shop tools can be used to rip material, make miter cut, and groove or dados​
I need help. Thanks!
Biotic potential causes populations to A. grow B. remain stable C. die D. decline​
If an atom had 8 protons and 8 neutrons what is the atoms atomic mass
if i am on my side i am everything i you chop me in half i am nothing what am i i know it i am just seeing who can get it
These fraction are part of a list of students quiz scores. Choose ALL scores that are equal to 80% A.) 8/20 B.) 8/10 C.) 24/30 D.) 16/20 E.) 16/30
MUSIC ANSWER ALL QUESTIONS TO GET BRAINLIEST
Which equation represents the axis of symmetry for the function y =-4(X+6)* +4? A X=6 B X=4 C X=-6 X=-4