workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

Given the lengths of two sides of a triangle. write an inequality to indicate between which two numbers the length of the third side must fall. a.8 and 13. b.11
The Ferris Wheel ride at a carnival sits 3 meters above the ground and sends riders to a maximum height of 33 meters in the air. The equation y = 15sin(x) + 18
A water tower 30 m tall is located at the top of a hill. From a distance of D = 120 m down the hill it is observed that the angle formed between the top and bas
Please help Solve for y. 12 4 y € = 1/2 y y = [?]√ [ Enter answer in simplest form. Enter
A chemist decides that she wants an increased amount of product from an endothermic reaction. Which of the following methods would guarantee that she would achi
Find the area of the figure shown in the image. You don't need to show your work, but steps would be appreciated.
The box plots display data collected when two teachers asked their classes how many pencils they lose in a school year. A box plot uses a number line from 5 to
What takes the most impact of any part of the body? O Feet O Wrists O Hamstrings O Knees
What takes the most impact of any part of the body? O Feet O Wrists O Hamstrings O Knees
Which atom has the strongest attraction for valence electrons a) Al b) Si c) P d) S