andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Please name any animal stall u can think of ( please may I have more than one please!!!) =-)
The Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) controls much of the world's production of oil. If its members decide to lower their daily oil producti
what is a procedure that tests a hypothesis by collecting information under controlled conditions
Which war did Modernism follow?
which area has the most accessible oil reserves?
to imagine the visual form of an object or situation that one cannot see
choose the right word: the out owrn ideas of the past cannot be (rejuvenated or dilated) simply by sxpressing them in snappy mordern slang.
What is the word family of the word "diverge"? Can you give me a sentence to use it in? Also what is the origin
How did the Hanseatic League punish those who did not follow their strict trade rules?
​An autocracy gives the ruler the power to --- join the NATO forces control all branches of government join the United Nations