1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

Multiply (-1/2)(2/9)
10. Could you please stop _______ so much noise?A. to make B. make C. to have make D. making
3 14/17 and 5 11/15 rounded to the nearest whole number
What solution would best help to reduce the bleaching of coral reefs? O A. introducing non-native marine species to the coral reefs O B. reducing the amount of
is a three-digt whole number it is divisible by 7. It is divisible by 9 It is divisiole by 11. It is divisible by 3. It is not divisible by 5. It is not divisib
amy got a 1000 loan from her bank and she had to repay 1550 what are the principal and interest amounts in this transaction?
37. Which body exerts the strongest gravitational force on you? A) the Moon B) the Sun C) Earth D) this book
"Freedom" by Langston Hughes what is the author trying to say
What materials makes up a cell membrane?​
how was the length of a standard meter defined in the year 1983