KaelinM112898 KaelinM112898
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Judy is buying 6 pint of ice cream for her party at $3.45 each if she has a $20 bill does she have enough to buy the ice cream

Respuesta :

AlekzanderI68857 AlekzanderI68857
  • 03-11-2022

the cost of the ice cream is,

3.45 $

also, she has only 20 $

SO, the number of icecreams bought by

Answer Link

Otras preguntas

why we should not eat only one type of food​
The sum of two numbers is 62 and the difference is 16. What are the numbers?
Match the units associated with a bone. 1.central hollow shaft 2. fat cells 3. blood vessel 4. protective covering 5. makes blood cells perlosteum red marrow ma
Look at photo I put
Choose the type of variation that relates the variables in the table. A.) combined variationB.) Joint variationC.) inverse variationD.) direct variation​
Irene eats 45 grams of fiber every day. Each gram equals 100% of fiber. How many grams did she have (in %)?
please help there is a picture below
What is the key argument in Naomi Wolf’s Beauty Myth? A. The standards of beauty are becoming more attainable for most women. B. Men should be the only true j
Which of these terms represent the increasing importance of inter-regional trade and have made countries such as Mexico more dependent on global corporations?
In the given rectangle US = 4x - 16 and RO = x + 2, find RT. Show all the work