piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

To qualify for the moving expense deduction, an employee must change job sites, move a required distance, and change employers. a. True b. False
In general, what conditions make for just a light breeze?
When OH- and H+ ions are brought together, they quickly combine to form water molecules. a. True b. False
26.4 into fraction what is - 6.4 into a fraction
Y=x^2+12x+30 8x-y=10
Change over time is referred to as a. mutation. b. evolution. c. variation. d. adaptation.
In general, what conditions make for just a light breeze?
In medieval Japan and medieval Europe the feudal system was dominated by
When an author carefully chooses her words , she's using what rhetorical device ?
In Jane Eyre by Charlotte Bronte, which statement best explains why Jane admires Helen? a. Helen is the prettiest girl in the school b. Helen holds noble view