barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

The _____ doctrine confirms the independence of sovereign nations and their courts. a. international sovereignty b. act-of-sovereign c. act-of-state d. act-of-s
how long it takes for waves to pass a given point
Q # 18 Find the midpoint of. A B
Place the following events in chronological order. Tiles: 1. The Sepoy Rebellion 2. Formation of the British East India Company 3. Complete British East India
Jamal ate 14 of a bag of peanuts. His 3 friends ate equal shares of the remaining peanuts.
A student needs to use the metric system while measuring the length of a box. Which units should he use?
​with a drawing, the quality of line and the nature of shading are very much affected by the __________ of the support.
the segments shown below form a triangle
You are going to dinner and will order a drink, a main dish, and a dessert. The menu has 5 drinks, 6 main dishes, and 4 desserts to choose from. How many differ
What happened as a result of the Articles of Confederation? A. The government followed the Constitution. B. The government disbanded the army. C.