paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

What is a congruency statement
How do I solve the problem
What was the new type of warfare used by germany against poland? explain the technique?
How do I solve this problem?
How would civil order be transformed if each person always followed his or her conscience?
What were some of the key benefits of the Crusades (check all that apply): They led to an increased interest in travel and trade. They brought Europe into co
How fast should the car be traveling just as it leaves the cliff in order to just clear the river and land safely on the opposite side?
Help. 56 points. What is the verb phrase in the sentence? Will you play checkers with me? A. Will play B. play checkers C. with me D. Will you pla
Which barrier to economic development is shown in the following examples? I. the high rate of HIV infection in underdeveloped nations II. the use of children as
evaluate (-4+i)(-4-i) I get to 16+4i-4i-i^2 But I'm a little confused, please help!!