ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

What was OPEC protesting when it imposed it's embargo?
Secured it means a lender gives you money in exchange for what?
Can I get some help with these questions thank you
Which style of art is distinguished by texture oli paint ,solid forms suggested by shape imprecise lines ,and intermingled colors
if the volume of a triangular prism is 120 base l is is 6 and base h is is 5 what is the height
Read the following excerpt from Sandra Cisneros’s story "Mericans." “Por favor,” says the lady. “¿Un foto?” pointing to her camera. “Si.” She’s so busy taking
Why was gerald ford called the "unelected president"?
what is 3/5 of 21? plz answer the question
I'm not sure how to do this I was not there that day they taught this and idk what some are and it was yesterday so..
You develop an app to help students complete their homework. To earn money, you sell advertising space on the app’s main screen. An advertiser pays you $25 per