ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

how soil erosion has an effect on water pollution​
drag the numbers to order them from least to greatest0.19 -2.86-0.370.911.46​
Good evening everyone Help me i n my hw ,The wall of cinema hall are covered with sound absorbing materials. Why?Answer it ASAP.Good day ​
How is developement possible? Mention some strategies. ​
Anyone help me please[tex]6 {x}^{6} + 6 {x}^{4} + 6 {x}^{2} [/tex]​
In general, a project's free cash flows will fall in one of the following three categories: initial outlay, annual free cash flows over the project's life, and
Find TAN Instructions: Find the value of the trigonometric ratio. Make sure to simplify the fraction if needed.
A third-grade classroom includes several students who are English Language Learners (ELLs). The students are reading a novel, and the teacher has introduced a l
Select the correct answer from each drop-down menu. Consider the function fx) = -2x + 6x3 + 2x. The function is because
summary for the wanderings of ulysses