cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

NEEED HELP PLLZZZZZZ
The radius of a right circular cylinder is increasing at the rate of 6 in./s, while the height is decreasing at the rateof 3 in./s. At what rate is the volume o
What is the constant to
The diameter of a sphere is 4 centimeters. Which represents the volume of the sphere?321 cm 87 cm 541 cm167 cm​
623 + 433 + 56 = ? show your work
Question 1(Multiple Choice Worth 5 points) (8.01 LC) Two lines, A and B, are represented by the equations given below: Line A: x + y = 2 Line B: 2x + y = 4 Whic
a photograph of a full moon is enlarged so that the diameter is 8 times larger. how much larger is the circumfrence?​
Which is the better buy? A. 1,323 ounces of topsoil for $410.13 B. 8 pounds of topsoil for $78.08
There were m visitors in an exhibition on the first day and 1,200 fewer vistors on the second day. On the third day, the number of vistors was 30% greator than
What is the value of x in the linear equation below? 4+3x-ax=9-7x+bx