Brainperson20123 Brainperson20123
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

Twelve eggs cost $2.09.How much would 18 eggs cost?

Respuesta :

vnicole9938
vnicole9938 vnicole9938
  • 03-11-2015
12 egg=2.09
then your adding 6 more eggs to get 18 eggs and 6 is half of 12
so you would be adding half the price
2.09/2=1.05
so then add 2.09+1.05=3.14
So 18 eggs would be $3.14

Hope this helps!! :D
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with number 7
how do you write a paragraph proof to prove that the corresponding angles shown are congruent
Each of the following data sets has a mean of x = 10. (i) 8 9 10 11 12 (ii) 7 9 10 11 13 (iii) 7 8 10 12 13 (a) Without doing any computations, order the data s
Facilitates growth and change in neurons and the migration of neurons to different sites in the brain
what image resolution is best if you are printing an image to paper
Which event was the main reason for the announcement of the Quit India Movement? What were the results of the movement?
Which one is the correct answer, and why?
What type of light does this light bulb produce most (i.e. at what wavelength does the spectrum have maximum intensity)?
Where were the trials to review evidence in cases against high-ranking Nazi officials accused of war crimes held?
who was father of nation of india