herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Sally invested some money at 15 % interest. Sally also invested $172 more than 3 times that amount at 14%. How much is invested at each rate if Sally receives $
Two of the lights at the local stadium are flickering. They both just flickered at the same time. One of the lights flickers every 7 seconds and the other light
round 38562 to one significant figure
Which of the following best describes China’s status during the 1980s?
m∠QPSm, is a straight angle m∠RPS=6x+11 m∠QPR=7x+143 ;Find RPS
Karim has two investments, one in Company A, and another in Company B. Karim purchased 3,000 shares in company A at $2.65 per share. Since purchasing the shares
Evaluate the expression. r = , v = , w = v ⋅ w
Can you write a story that’s at Ieast ten sentence long was with this story starter the most exciting day of my life.
as you read through the research in case study: sea turtles, keep in mind the three basic steps of addressing challenges to ecological well-being. answer these
Calculate the current passing through a conductor of resistance 4ohms. If a potential difference of 15V its ends______​