PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

How does receptive language or language comprehension develop? What are appropriate instructions for children of different ages?
what is the function dna polymerace a - bringing amino acids to the ribosome b - bringing dna to the ribosome c - linking complementary base pairs to the parent
what kind of intermolecular force is KI(aq)​
To which quadrants is tan^-1 x restricted? A. Quadrants I and IV B. Quadrants III and IV C. Quadrants II and III
What is the mass of hydrogen atoms that is measured at 54 u? the relationship between atomic mass units (u) and grams (g) is 1 u = 1.66 x 10^-24 g.
Answer ASAP-please thank for the help no links
Find the missing side of this right triangle. X 28 [?] X =1 Enter the number that belongs in the green box.
WILL GIVE BRAILIEST: 8th grade: equations and geometryhelp please!!!! also please explain how to solve equations with different variables in it (like 2k+3x= 30)
Write a Java expression that converts the value of 'y' into an integer, and assigns the value to 'x'.
Find the volume of the following figure. 6 cm3 7 cm3 8 cm3 5 cm3