johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Who made and sold arrows in elizabethan england?
The study of turbidity currents would seem to confirm sea floor spreading. True or False?
True or false preferring to drink alone is not a factor that contributes to drug addiction
The main argument today concerning the nature versus nurture debate focuses on
A total of 81 points were scored at the basketball game between White Horse High School and Bear River High School. If White Horse scored 7points more than Bear
Plz help and answer ONLY part A
How do you do this? Show work! Thanks! RANDOM ANSWERS WILL BE MODERATED!!!
You raise a bucket of water from the bottom of a well that is 12 m deep. the mass of the bucket and the water is 5.00 kg, and it takes 15 s to raise the bucket
1 cup = 8 fluid ounces Does that mean it takes 24 fluid ounces of water to fill any 3 plastic cups?
What was the immediate effect of America’s use of atomic weapons in August 1945? A.It gave the US military base from which it could launch an invasion of mainla