daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

A triangle has a area of 36 square feet. if the height is 6 feet more than it's base, what are its height and base
What was the name given to the series of laws that closed Boston harbor, required colonists to put up British soldiers in their homes, and allowed British offic
Given: AB is the perpendicular bisector of IK. Name two lengths that are equal
rewrite the following rational expression with a new denominator as indicated. 4/15;90
35tens = _hundred_ tens
Napoleon sold the Louisiana Territory to the United States because he A. felt that the United States would be the best country to manage the land. B. was force
which of the following document that is a primary source that supports the maintenance of the American control over the Philippines to ensure a stable governmen
_____ established plantations on islands off the coast of Africa.
what do the abbreviations after a word in the dictionary tell you about the word
How did congress create the supreme court and the lower federal courts