grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

Embroidery is an example of which type of fiber craft? a. weaving c. basketry b. sewing d. paper making
What is the most crippling form of arthritis called?
which type of growth occurs when population growth slows or stops after a period of exponential growth
amit works out at a gym for three quarters of an hours.he uses the treadmill for half the total workout session time and one third on cycle.find the total time
s below which does not belong? motivation self confidence positive attitude coordination conscientiousness
which situational archetype consists of two lovers who go through many trials but find a way to be together in the end?
why was this source published in 1932
What is the outermost layer of the sun? photosphere corona core radiative zone chromosphere convective zone
What was the focus of Johnson's Great Society program?
Carbon-14 forms nitrogen-14 by a. alpha decay. b. beta decay. c. gamma decay. d. none of the above