longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

Convert the following complex number into its polar repersentation of -4i
Geometry math question no Guessing and Please show work
You can treat autoimmune diseases by using
11. All services at the salon are 25% off today. Maria decided to get a haircut that originally costs $22. a. What would her total bill be with the discount?
What court case established your Miranda Rights?
Is ABC ~ DEF? If so, name which similarity postulate or theorem applies?
Please someone help me answer my question need help
you have 3 red seashells 5 blue seashells and 2 yellow sea shells what is the probability of picking a red seashell then without replacing picking a yellow seas
URGENT!!! what's the answer to this?
Kyle explains that the body of an airplane is like the appendicular skeleton and the wings of an airplane are like the axial skeleton. Which demonstrates how he