korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

why does Victor come to believe that his monster is responsiblefor wiliam'so death?
Rem sleep ends when there is a rise in _____, which increase the level of forebrain activity nearly to the awakened state.
Which conditions would cause an increase in the salinity of ocean water? A. a river flowing into the sea B. high rates of evaporation C. thawing of glaciers
You jump out of an airplane, and your parachute opens after a brief period of free fall. in order to slow your fall, the parachute must exert a force that is
Which nutrient does not need to be added to an infant's diet?
Am I correct?! Which pathway is correct? >>a.) DNA to RNA to Proteins b.) proteins to RNA to DNA c.) DNA to Proteins to RNA d.) RNA to DNA to Proteins
I need a fraction tiles sample
whats the mass of a cube of aluminum that is 4.0 cm on each side? the density of aluminum is 2.7g/cm ^3
Help with number 4,5,6 and 7 plz help this is really hard I fell asleep in class plz plz help
What two factors contribute most to achieving success in the workplace for people just out of school? A. School support and higher-level classes B. Social